Jak narysować logo bez umiejętności rysowania? Tworzenie logo wektorowego w Inkscape

Dzień dobry pourlopowo :) Lato powoli się kończy i przyznam się, że jest mi trochę smutnawo, że nadchodzi jesień, która pewnie dosyć szybko zacznie przeplatać się z zimą. Jestem z tych ciepło- i słońcolubnych, i na samą myśl o zimnie przechodzą mnie ciarki. Z drugiej strony – wizja wieczorów pod kocem i z kubkiem gorącej herbaty grzejącej dłonie brzmi całkiem, całkiem. Może nie będzie tak najgorzej? :)

Wrzesień to wyjątkowy miesiąc, pełen nowych wyzwań, burzy pomysłów i zapału do wcielania ich w życie. Idealny do tego, żeby stworzyć identyfikację wizualną swojej marki :) Dlatego na dobry początek tego pourlopowego czasu mam dla Ciebie super praktyczny poradnik, w którym pokażę Ci, jak prosto i przyjemnie narysować logo wektorowe w Inkscape. I to bez umiejętności rysowania :)

Zacznijmy jednak od tego, co to w ogóle jest logo wektorowe i co to jest ten cały Inkscape?

Logo wektorowe

To – mówiąc najprościej – takie logo, które można bez jakiejkolwiek straty jakości powiększać, pomniejszać, drukować, grawerować i cokolwiek jeszcze przyjdzie Ci do głowy. Nie ma żadnego znaczenia czy chcesz mieć na wydruku logo o szerokości 3 centymetrów, czy 3 metrów – zawsze będzie ono dobrej jakości, w przeciwieństwie do logo rastrowego (np. w formacie JPG lub PNG), które będzie spikselowane, rozmazane i bez wyrazu (o tym, jak pikseloza i inne niedoróbki w designie mogą wpływać na odbiór marki, możesz poczytać w moim poście o jakości identyfikacji graficznej).

Inkscape

To w 100% bezpłatny program do tworzenia wektorów, czyli m.in. logo wektorowego. Nie będę ściemniać – rysowanie w Inkscape nie jest super proste. Do tworzenia wektorów trzeba trochę wprawy, poznania narzędzi takich jak Pióro, oswojenia się z nimi. Ale spokojna głowa! Jeśli tej wprawy nie masz, a logo potrzebujesz na już, możesz sobie poradzić na kilka sposobów.

Jednym z takich sposobów jest stworzenie logo typograficznego, czyli takiego, które składa się z samego logotypu lub logotypu + tagline’u. Krótko mówiąc: z samego tekstu. Wystarczy wtedy wybrać sobie kroje pisma (może Ci w tym pomóc mój poradnik, w którym podpowiadam, jak łączyć fonty) i skomponować np. nazwę swojej marki ze sloganem.

Co masz jednak począć, jeżeli chcesz mieć w logo nie tylko tekst, ale też sygnet, a z rysowaniem (zwłaszcza wektorów) u Ciebie licho? Wówczas na pomoc znowu przyjdą Ci kroje pisma :) Nie każdy krój się do tego nadaje, jednak z wieloma można pokombinować w taki sposób, żeby poszczególne litery i inne znaki wykorzystać jako gotowe kształty, a z tych kształtów skomponować sobie sygnet. Spójrz na poniższe logo, które stworzyłam tym sposobem na potrzeby tego wpisu, żeby na jego przykładzie pokazać Ci krok po kroku, jak wygląda praca w Inkscape i jak zrobić logo wektorowe bez umiejętności rysowania:

Jak zrobić logo wektorowe w Inkscape?

 

Logo to stworzone jest prawie w 100% z bezpłatnego kroju Paul Maul, którego użyłam także do logotypu, czyli MIAU :) Uszy powstały z litery M, nos i tło z litery O, a wąsy z czterech I. Ok, to teraz po kolei :)

Jak zrobić logo wektorowe w Inkscape bez umiejętności rysowania?

1) Program Inkscape możesz pobrać ze strony inkscape.org/en/download/.

2) Kiedy już go zainstalujesz, wybierz sobie krój/kroje pisma i zainstaluj je w odpowiednim folderze na swoim dysku (Mac, Windows).

3) Otwórz Inkscape i zacznij zabawę :)

4) Z górnego menu wybierz WarstwaWarstwy. Wtedy po prawej stronie wyskoczy Ci okienko do pracy na warstwach. Bardzo Cię zachęcam do używania tego okienka, bo za pomocą warstw można w prosty sposób ukryć wybrane elementy, przenieść jeden element pod drugi, zablokować wybraną warstwę (np. z tłem) i uniknąć przypadkowego przesuwania jej w trakcie edycji innych elementów, itp. Tworząc swoje logo zobaczysz, że to baaardzo pomocne :)

5) Ja pracę nad logo zaczęłam od logotypu. Bardzo często pracuję w odwrotnej kolejności i projektowanie zaczynam od sygnetu, do którego później dobieram krój pisma, tu jednak wygodniej mi było zacząć od tekstu, który stał się inspiracją do sygnetu.

Żeby stworzyć tekst, kliknij na ikonkę w kształcie A w menu po lewej stronie i z górnego menu wybierz zainstalowany wcześniej krój pisma. Jeszcze tylko jedno kliknięcie w białe tło i możesz pisać :) Żeby mieć porządek w warstwach, już na tym etapie zacznij nadawać im własne nazwy – to kolejny dobry nawyk, do którego Cię zachęcam.

Jeśli wybrany przez Ciebie krój ma kilka wariantów, z górnego menu wybierz TekstTekst i czcionka. Wyskoczy Ci okienko, w którym możesz pokombinować z wariantem normalnym, pogrubionym, pochyłym itp.

Jak zrobić logo wektorowe w Inkscape?

 

6) Kolejnym krokiem w tworzeniu kociego logo było stworzenie uszu, do których inspiracją był dla mnie właśnie logotyp zaczynający się od litery M, przypominającej kocie uszy :)

Uszy stworzyłam w osobnej warstwie, a przy jej dodawaniu wybrałam opcję Lokalizacja: Ponad aktywną. Na tym etapie nie jest to istotne, bo sygnet i tak nie nachodzi na logotyp, ale opcja ta będzie przydatna przy tworzeniu kolejnych kształtów.

Jak widzisz, kształt uszu jest trochę inny niż M w logotypie. Litery i inne znaki z krojów pisma można bowiem dowolnie zmieniać: rozciągać, obracać, tworzyć lustrzane odbicie itp. Możesz to zrobić albo za pomocą górnego menu (obracanie, odbijanie w poziomie i w pionie), albo za pomocą strzałek, które zobaczysz po kliknięciu w wybrany element (jeśli chcesz jedynie zmniejszyć/zwiększyć element, bez zmian w jego proporcjach, strzałek używaj z wciśniętym CTRL na klawiaturze).

Jak zrobić logo wektorowe w Inkscape?

 

7) Czas na nos :) Stworzyłam go z obróconej o 90 stopni w prawo i lekko rozciągniętej w poziomie litery O. Później przy pomocy narzędzia Okrąg z lewego menu narysowałam prosty kształt, którego użyłam jako tło. Opcje takie jak kolor kształtu czy jego wypełnienie możesz ustawić po wybraniu z górnego menu ObiektWypełnienie i kontur.

A teraz bardzo fajny myk! Jeśli chcesz do któregoś elementu użyć koloru, który był już użyty wcześniej, wybierz ikonkę z kroplomierzem (Próbnik koloru) i mając zaznaczony jeden element kliknij kroplomierzem w inny. W ten sposób zaznaczony element „przejmie” kolor tego drugiego.

Po narysowaniu i wypełnieniu kształtu przesunęłam go na nos za pomocą Wskaźnika (ikonka czarnej strzałki). Wypełnienie gotowe :) W jednym z kolejnych kroków jeszcze do nosa wrócimy, ale teraz czas na wąsy.

Jak zrobić logo wektorowe w Inkscape?

 

8) Wąsy stworzyłam z czterech lekko rozciągniętych liter I. Tym razem obróciłam je o kąt mniejszy niż 90 stopni, nie mogłam więc użyć do tego opcji z górnego menu. Z pomocą przyszły mi strzałki, które zobaczysz po kliknięciu w wybrany element dwukrotnie (tylko nie za szybko, bo przy bardzo szybkim kliknięciu włączy Ci się edycja tekstu). Za ich pomocą obróciłam jedną literę, a później skopiowałam ją 3 razy i za pomocą górnego menu jedną odbiłam w poziomie, drugą w pionie, a trzecią i tak, i tak. Wąsy gotowe! Poukładałam je jeszcze tylko przy kocim nosie i już :)

A teraz uwaga, bo to mega przydatne! Jeśli chcesz kilka elementów poukładać równo, możesz do tego użyć linii pomocniczych. Żeby stworzyć taką linię, kliknij w górną lub boczną linijkę (jeśli jej nie widzisz, wciśnij na klawiaturze CTRL + R) i – cały czas mając wciśnięty lewy przycisk myszy – przesuń linię w wybrane miejsce. Po wstawieniu kilku linii równe poukładanie np. kocich wąsów jest o wiele prostsze :)

Jak zrobić logo wektorowe w Inkscape?

 

9) Ok, wracamy do nosa :) Za pomocą ikonki czarnej strzałki z bocznego menu zaznaczamy sobie cały nos, czyli kontur + wypełnienie (żeby nie zaznaczyć jednocześnie np. wąsów, można zablokować warstwę z nimi w panelu Warstwy – wystarczy kliknąć na ikonkę kłódki i wąsy będą nie do ruszenia :) ). Po zaznaczeniu wciskamy na klawiaturze CTRL + C i mamy skopiowany nos.

Po skopiowaniu tworzymy nową warstwę, ale uwaga! POD WSZYSTKIMI INNYMI WARSTWAMI. Żeby to zrobić, trzeba kliknąć na warstwę pierwszą od dołu, a przy tworzeniu kolejnej warstwy wybrać Lokalizacja: Poniżej aktywnej. Wklejamy nos (CTRL + V), zmieniamy jego kolor i rooozciągamy go za pomocą strzałek. Tło gotowe i logo też prawie gotowe :)

Jak zrobić logo wektorowe w Inkscape?

 

10) Teraz bardzo, bardzo, baaardzo ważny krok: zaznacz całe logo (uwaga! wszystkie kłódki w panelu Warstwy muszą być „otwarte”), z górnego menu wybierz ObiektGrupuj, a później ŚcieżkaObiekt w ścieżkę. Od tego momentu nie możesz już edytować kształtów za pomocą edycji tekstu, bo przestają one być tekstem, a zamieniają się w tzw. krzywe. Przed wykonaniem tego kroku warto więc zapisać sobie plik i skopiować go, tak żeby w razie czego mieć projekt przed zamianą na krzywe i móc jeszcze edytować litery i inne znaki.

Jak zrobić logo wektorowe w Inkscape?

 

11) Po zamianie na krzywe z górnego menu wybierz PlikWłaściwości dokumentu i kliknij Dopasuj stronę do zawartościDopasuj stronę do rysunku lub zaznaczenia.

Jak zrobić logo wektorowe w Inkscape?

 

12) Teraz musisz już tylko wybrać PlikZapisz jakoZapisz jako typ.pdf i kliknąć Zapisz :) Logo gotowe!

13) I jeszcze jedna podpowiedź: jeżeli z logo usuniesz warstwę z tłem i wszystkie kolorowe elementy zamienisz na czarne, będziesz mieć logo achromatyczne, które będzie idealne do używania np. na zdjęciach lub innych tłach, z którymi nie zgrywa się logo kolorowe (możesz także stworzyć sobie wersję białą).

Jak zrobić logo wektorowe w Inkscape?

I to tyle! Mam nadzieję, że oswoiłam Cię trochę z tym, jak zrobić logo i nie tylko, bo analogicznie możesz sobie stworzyć np. ikonki.

Jeszcze tylko parę słów podsumowania :) Sygnet skomponowany z liter i innych znaków to jeden z najprostszych sposobów na stworzenie sobie logo wektorowego. Kroje pisma a’la ręcznie pisane są do tego idealne, ale coś równie fajnego można stworzyć za pomocą prostszych krojów. Możesz też bardziej ode mnie pokombinować z kształtami takimi jak okręgi, linie, spirale czy wielokąty. Wszystkie te kształty znajdziesz w menu po lewej stronie. Pamiętaj jedynie, żeby kombinować, ale nie przekombinować, bo – jak to zazwyczaj bywa w przypadku projektów graficznych – w prostocie siła :)

Jeśli masz jakieś pytania o to, jak zrobić logo „fontowe” w Inkscape i mogę Ci pomóc w czymś jeszcze – pisz śmiało w komentarzach! Przyznam się, że nie jestem alfą i omegą, jeśli chodzi o Inkscape, bo na co dzień do tworzenia wektorów używam Illustratora, ale jeśli tylko będę umiała – z wielką chęcią Ci pomogę :)

A jeśli ten tutorial pomoże Ci w stworzeniu Twojego logo – pochwal się koniecznie!

Uściski!

Natalia Bednarczyk

Podoba Ci się ten projekt? Rzuć okiem na podobne :)

18 komentarzy

 1. Typewriterka

  15 września 2016 o 17:00

  Ojej! Właśnie takiej instrukcji potrzebowałam ;) nigdy nie rozumiałam o co kaman z tymi wektorami ;) Moje logo samorobka raczej zostanie w PNG bo jest tylko do bloga, ale sama instrukcja pokazuje jak skomplikowane może być zrobienie logo w wektorach nawet jeśli to tylko litery. A co dopiero, kiedy to rysunek? Olaboga, szacunkiem dla grafików :)

  Odpowiedz
  • Natalia Bednarczyk

   16 września 2016 o 14:33

   Faktycznie nie jest to bułka z masłem :D Ale przy odrobinie cierpliwości (no dobra, czasem trochę więcej niż odrobinie :D ) można coś fajnego stworzyć bez zagłębiania się w bardziej zaawansowane narzędzia :) Dzięki za komentarz <3

   Odpowiedz
 2. Vika Nova

  18 września 2016 o 16:47

  Świetny przewodnik a czcionka tak mi się spodobała, że już ją pobrałam i zainstalowałam. jak zwykle kawał dobrej roboty Natka <3

  Odpowiedz
  • Natalia Bednarczyk

   18 września 2016 o 20:03

   Dzięki Vika <3 Krój jest faktycznie bardzo fajny, jedyny minus to brak polskich znaków :(

   Odpowiedz
 3. Books My Love

  22 września 2016 o 09:47

  wow coś dla mnie dla mnie :D dzięki wielkie :D zaczynam próby do mojego nowego loga :D

  Odpowiedz
 4. Tekściara

  28 września 2016 o 08:21

  Czekam na wersję z Ilustratorem ;)

  Odpowiedz
 5. Karo

  30 listopada 2016 o 12:47

  Dobra…podejście 3 :( ;)

  Odpowiedz
  • Natalia Bednarczyk

   1 grudnia 2016 o 20:26

   Trzecie podejście do logo? To wcale nie tak źle! :D Trzymam kciuki :))

   Odpowiedz
   • Karo

    1 grudnia 2016 o 21:21

    To teraz już nie powiem które :D ale mam nadzieję, że pokonam w sobie złość i wygram :D

    Odpowiedz
 6. nika

  27 lipca 2017 o 08:12

  Dziękuję za pomoc!!! :) <3

  Odpowiedz
 7. Paulina Jarząbek

  6 listopada 2017 o 23:12

  Hej mam pytanie. Jak w Inkscapie regulować grubość czcionki? pzdr

  Odpowiedz
  • Natalia Bednarczyk

   7 listopada 2017 o 14:06

   Hej Paulina :) Po zaznaczeniu tekstu kliknij w menu w Tekst > Tekst i czcionka, tam w zakładce Czcionka będziesz miała Style i do wyboru m.in. Bold – zaznacz to, a później kliknij Zastosuj. Z tego co wiem, opcja ta działa tylko dla fontów, które mają wersję pogrubioną.

   Odpowiedz
 8. Dorota

  18 sierpnia 2019 o 20:06

  Juhu! Stworzyłam całkiem funkcjonalne logo dzięki Twojej instrukcji 😁 dziękuję ☺️

  Odpowiedz
 9. Juu

  30 marca 2020 o 12:53

  Serdecznie dziękuję za tą instrukcję krok po kroku, przydała się do zrobienia mojego logo na stronę.

  Odpowiedz
  • pixelsfactory

   3 kwietnia 2020 o 21:50

   Bardzo się cieszę! :)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania na temat tego wpisu, napisz na natalia@pixelsfactory.pl :)