Muzeum Narodowe w Warszawie

Kalendarz 2021

W tym projekcie miałam wyczarować kalendarz na 2021 rok dla Muzeum Narodowego w Warszawie.

Kalendarz miał mieć formę notesu szytego w formacie B5, w którym strony z rozkładami rocznymi, miesięcznymi i tygodniowymi będą przeplatać się z dziełami z muzealnych zbiorów.

Pracę zaczęłam od zaprojektowania wzoru dwóch sąsiadujących stron, które miały być bazą do wyeksponowania kilkunastu dzieł sztuki. Wzór, który powstał, był bardzo minimalistyczny, tak by współgrał z dziełami z różnych epok, w przeróżnej kolorystyce i formatach. Bo przecież rama nie powinna przytłoczyć dzieła, które jest w nią oprawione :)

Także pozostałe strony są proste i minimalistyczne, by ich użytkowanie było wygodne i niczym niezakłócone. Mimo że w kalendarzu – tak jak w muzeum – to dzieła sztuki grają pierwsze skrzypce, dużą uwagę skupiłam na tym, by kalendarz był jak najbardziej użyteczny. Punktem wyjścia do zaprojektowania rozkładów miesięcznych i tygodniowych było kropkowane tło, dzięki któremu pisanie w kalendarzu jest wygodniejsze.

Po stworzeniu projektów zajęłam się składem kalendarza i przygotowaniem go do druku. „Zaopiekowałam się” także projektem na każdym etapie jego wydruku w zaprzyjaźnionej drukarni (pozdrowienia dla pani Agnieszki :) ).

Okładka kalendarza miała być dopasowana do identyfikacji wizualnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Jeden z odcieni w palecie kolorów to ciemny, ciepły granat, który wybrałam i który stał się tłem dla „żmijki”, czyli logo Muzeum. Zarówno „żmijka”, jak i rok, zostały wydrukowane z użyciem tzw. hot-stampingu, czyli złocenia nawiązującego do złotych ram, w które oprawione jest niejedno muzealne dzieło. Do złotego zdobienia dobrałam także złotą gumkę oraz jedną z tasiemek (w kalendarzu są 3 tasiemki: złota, ciemnogranatowa i także granatowa, ale w nieco jaśniejszym odcieniu).

 

MNW o współpracy ze mną:

Pani Natalia Bednarczyk przygotowała w całości projekt graficzny firmowego kalendarza książkowego Muzeum Narodowego w Warszawie na 2021 rok.

Kalendarz zaprojektowano w formacie B5. Uzupełniono go reprodukcjami dzieł ze zbiorów Muzeum. To publikacja elegancka, przemyślana kolorystycznie i spójna wizualnie. Harmonijnie łączy w sobie klasyczne piękno i prostotę oraz nowatorskie rozwiązania graficzne. MNW wykorzystywało publikację jako prezent dla VIPów, partnerów biznesowych i instytucjonalnych.

Pani Natalia Bednarczyk jest osobą kreatywną i pomysłową. Jej pomysły na całość kalendarza były trafione. Autorka nie tylko słucha, lecz także odważnie podpowiada lepsze, poparte doświadczeniem, rozwiązania.

Muzeum Narodowe w Warszawie zapewne jeszcze nie raz będzie współpracować z panią Natalią. Jesteśmy przekonani, że doskonale sprawdzi się także przy innych projektach graficznych.

Anna Kościelna-Kuflyuk

Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania
Muzeum Narodowe w Warszawie

Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie
Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie Kalendarz 2021 dla Muzeum Narodowego w Warszawie