Tworzenie identyfikacji wizualnej od kulis

Pierwszy punkt na mojej liście „11 kroków do lepszej identyfikacji wizualnej” (o której pisałam w poście na temat poprawy wizerunku marki) mówił o tym, że identyfikacja wizualna to nie tylko logo, ale też szereg innych elementów, które wspólnie tworzą oprawę graficzną marki i obrazują to, kim jesteśmy, co robimy, jak widzimy naszą markę i do kogo kierujemy nasze działania. Do elementów tych należy właściwie wszystko to, co wpływa na wizualny wizerunek marki: kolory, kroje pisma, zdjęcia, tekstury, wzory, ikony, tła i tak dalej, i tak dalej… To powoduje, że stworzenie spójnej koncepcji identyfikacji wizualnej to nie takie małe piwo. Dobranie wszystkich elementów tak, żeby grały zarówno ze sobą nawzajem, jak i z samą marką, wymaga przyjrzenia się naszym celom, naszej grupie docelowej i przemyślenia każdego najdrobniejszego niuansu, tak by wszystkie te niuanse tworzyły jedną całość i jako ta całość pracowały dla nas najlepiej, jak to tylko możliwe.

O tym, jak stworzyć spójną koncepcję identyfikacji marki i co powinna ona zawierać, opowiem Ci na podstawie mojej identyfikacji wizualnej. Jest to identyfikacja, która wyraża mnie i moją markę w 100%, i która pracuje dla mojego Pixels Factory w taki sposób, w jaki to sobie już na samym początku jej tworzenia wymarzyłam.

Jak tworzyłam mój system identyfikacji wizualnej?

Pracę nad identyfikacją zaczęłam od wyboru kolorystyki i stworzenia moodboardu.

Nad kolorem przewodnim nie zastanawiałam się długo – turkus skradł moje serce dawno temu i od tamtej pory kocham go na zabój :) Jednocześnie jest spójny z moją marką, świeży i intensywny, ma w moim odczuciu taki… twórczy, otwarty, pozytywny klimat. Wiedziałam też, że równie pozytywna i intensywna musi być moja tablica inspiracji. Po przejrzeniu caaałej masy zdjęć z turkusowym motywem przewodnim stworzyłam coś takiego:

System identyfikacji wizualnej od kulisŹródła zdjęć w moodboardzie: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Mając gotowy moodboard, miałam jednocześnie gotowy pomysł na jeden z krojów pisma oraz na pewne niuanse, które później wykorzystałam na przykład w logo. Miałam też koncepcję na to, z jakimi kolorami połączyć mój turkus oraz jaki jego odcień wybrać.

Moja paleta kolorów wyglądała (i wygląda) tak:

System identyfikacji wizualnej od kulis

Po tablicy inspiracji przyszedł czas na logo.

Wiedziałam od początku, że chcę, by było ono bardzo proste, jednokolorowe i możliwe do przedstawienia zarówno na jednolitym tle, jak i na tle stworzonym ze zdjęcia czy tekstury. Chciałam także, by wyglądało dobrze na tłach spoza mojej gamy kolorystycznej, a więc nie tylko na turkusie czy ciemnym szarym, ale też na żarówiasto-różowym, neonowo-cytrynowym czy na jasnych, pastelowych odcieniach. Wiedziałam bowiem, że mam w planach branie udziału w różnego rodzaju gościnnych projektach i że chciałabym, by moje logo wyglądało dobrze zawsze i wszędzie, bez względu na oprawę graficzną tych projektów. Była to więc krótka piłka: logo będzie turkusowe, ale z możliwością przedstawienia go w odcieniach bieli, czerni czy jasnych lub ciemnych szarości.

To pozwoliło mi uniknąć wielu kolorystycznych problemów. Przykładowo: ostatnio w pewnym projekcie musiałam skomponować swoje logo z ciemnoróżowym tłem. Nic się z niczym nie pogryzło, nic nie było nieczytelne, wszystko ze sobą zagrało. To jest właśnie ta uniwersalność, o którą mi chodziło.

Jeśli się przyjrzysz, znajdziesz też w logo pewne inspiracje kilkoma zdjęciami z moodboardu :)

System identyfikacji wizualnej od kulis

 

Po stworzeniu logo zabrałam się za kroje pisma. Wiedziałam, że chcę ich liczbę zawęzić do dwóch, bo wyznaję zasadę, że mniej znaczy więcej. Do jednego z moich ulubionych krojów, który pojawił się także na moodboardzie (Montserrat) dobrałam font Hind. To ten krój, który widzisz, czytając ten tekst :) I to by było na tyle – te dwa kroje pisma w różnych odmianach (pogrubiona, normalna, cienka) wystarczyły mi w zupełności.

Pełna koncepcja mojej identyfikacji wizualnej wyglądała tak:

System identyfikacji wizualnej od kulis

Tak niewiele, a jednocześnie tak wiele, bo taka gotowa koncepcja to klucz do tego, by dalsze działania związane z życiem marki były spójne i budowały wizerunek tej marki w głowach potencjalnych klientów. To także duża oszczędność czasu, bo mając pod ręką takie gotowe rozwiązania, rzadko kiedy ma się problem pt. „Jaką by tu zrobić oprawę graficzną do wpisu na fanpage’u?”, „Jaki zrobić baner na Twittera?” czy „Jakie wizytówki zaprojektować?”. Mając gotowy moodboard i koncepcję identyfikacji marki, masz inspirację dla każdego projektu, jaki tylko będzie Ci potrzebny na przestrzeni jej życia. Raz przygotowana, porządna koncepcja będzie Ci służyła długo, szczęśliwie i skutecznie :)

A czy Ty posiadasz koncepcję identyfikacji wizualnej Twojej marki? Ułatwia Ci ona życie i firmowe działania? :)

Uściski!

Natalia Bednarczyk

Podoba Ci się ten projekt? Rzuć okiem na podobne :)

13 komentarzy

 1. Natalia

  25 lutego 2016 o 13:12

  muszę coś takiego dla siebie zrobić…mam nadzieję, że to, że przez 2 lata robiłam wszystko “na oko” jeszcze nie przesądzi o porażce identyfikacyjnej? :P

  Odpowiedz
  • Natalia Bednarczyk

   25 lutego 2016 o 13:49

   Pewnie, że nie :) Do pewnych rzeczy można dochodzić stopniowo i to wcale nie znaczy, że musi być gorzej, zwłaszcza jeżeli ma się wyczucie i właśnie “na czuja” dobiera się wszystko tak, że ze sobą gra :)

   Odpowiedz
 2. Ania Klara - anovva.eu

  25 lutego 2016 o 14:25

  Bardzo fajny wpis i wreszcie jasno wytłumaczone, o co w tym wszystkim chodzi :) Właśnie zaczynam się zastanawiać nad zmianami do mojej identyfikacji wizualnej; logo, które obecnie używam, powstało na samym początku i jego wygląd jest raczej podyktowany przekorą niż poważnym podejściem do tematu. Choć nadal mi się podoba!

  Odpowiedz
  • Natalia Bednarczyk

   27 lutego 2016 o 12:36

   Dziękuję :)

   Przekora w tworzeniu identyfikacji wizualnej czasem wychodzi na dobre :D

   Odpowiedz
 3. Ewa Sobania

  27 lutego 2016 o 13:52

  Podoba mi się takie kompleksowe podejście :) wszystko spójne i pasujące do siebie

  Odpowiedz
 4. Ewa

  29 lutego 2016 o 22:11

  Świetna sprawa. Myślę o tym od kilku miesięcy, tylko nie wiem jak się do tego zabrać. :)

  Odpowiedz
 5. Natalia

  23 sierpnia 2016 o 21:23

  Dziękuję Ci za ten wpis :) Od kilku lat w pracy zbieram się do stworzenia identyfikacji wizualnej, ale ciągle nie mogę się zdecydować i co kilka miesięcy zmieniam czcionki, grafiki. Na razie chociaż kolorystyka i logo są stałe i niezmienne ;). I dzięki Tobie zwróciłam uwagę na logo mojego prywatnego, pobocznego projektu – trochę trzeba podszlifować kolory i będzie idealnie :)

  Odpowiedz
 6. Matylda Jasmin

  8 listopada 2016 o 22:42

  Jestem na etapie tworzenia logo i strony. Bardzo ułatwiasz mi wybór. Sądziłam,że wiem, czego chcę. Grafik robiący stronę jakoś mnie czuje, ten od logo (wiem, powinna robić jedna osoba) chyba nie bardzo. Teraz już wiem co powinnam zrobić. Dziękuję!!!! Żałuję,że już zapłaciłam za projekt graficzny strony. BUUUU.

  Odpowiedz
  • Natalia Bednarczyk

   9 listopada 2016 o 23:03

   Hej Matylda, cieszę się, że mogę pomóc :)) Nieee, wcale nie musi być tak, że całą identyfikację robi jedna osoba – są świetni graficy, którzy zajmują się tylko tworzeniem logo, są tacy, którzy robią tylko strony i tacy, którzy skupiają się na projektach do druku. Więc tym się nie martw :) Ale jeśli grafik od logo nie czuje tego, czego oczekujesz, to już gorzej, bo pewnie taka współpraca jest dla Ciebie kłopotliwa :( Trzymam kciuki, żeby ostatecznie wszystko wyszło pięknie! :)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania na temat tego wpisu, napisz na natalia@pixelsfactory.pl :)